Strzyżenie kota, czy jest to konieczne i kiedy.

3 kwietnia, 2024

Czasami właściciele kotów zastanawiają się, czy powinni strzyć czy czesać swojego kota. Jednak zanim podejmiemy taką decyzję, warto zadać sobie jedno pytanie: czy warto pozbywać się naturalnej szaty kota, którą wybraliśmy – jeśli zdecydowaliśmy się na kota długowłosego? Osobiście nie zalecam strzyżenia kota, ale istnieją wyjątki, kiedy może to być konieczne. Przykładem może być kot na zdjęciu rasy Maine Coon, który ze względu na problemy zdrowotne związane z wylizywaniem swojej długiej sierści otrzymał zalecenie od weterynarza, że powinien być regularnie strzyżony.

Na zdjęciu widać miejsca, które kot wylizuje sobie kompulsywnie za każdym razem, gdy ma dłuższe włosy. W efekcie kot przeszedł już dwie operacje jelita z powodu zatkanego przewodu pokarmowego. Innym powodem, dla którego właściciel może zdecydować się na strzyżenie kota, jest nagła alergia, gdzie właściciel nie toleruje obecności nawet najmniejszych ilości włosów w domu.

W większości przypadków dokładne i regularne czesanie kota pomaga zapobiec wypadaniu jego włosów w domu. Należy jednak wykonywać to bardzo starannie i dokładnie. Po strzyżeniu czasami możemy także spodziewać się zmiany struktury włosa u kota. Może on stać się wypłowiały, rzadki, a w niektórych przypadkach filcowaty, co zwiększa ryzyko powstawania kołtunów. Efekt ten zależy od typu włosa i genetyki kota.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *