Wyczesywanie Ragdolla

18 marca, 2024
Wyczesywanie Ragdolla

Ragdolle czekoladowe: czesanie i pielęgnacja

Wyczesywanie i pielęgnacja Ragdolla

W tym artykule omówię różne kolory sierści tych kotów oraz wpływ rodzaju włosa na czesanie, powstawanie kołtunów i ilość wypadających włosów, opierając się na konkretnych przykładach z własnego doświadczenia z różnymi rodzajami włosów u Ragdolli. Każdy kolor może być bardziej lub mniej obfity w podszerstek, co istotnie wpływa na skłonność do kołtunienia się oraz wypadanie włosów w domu oraz na trudność pielęgnacji danego rodzaju włosa. Należy jednak zaznaczyć, że kolor sierści nie jest jedynym czynnikiem decydującym o cechach włosa i jego zachowaniu w procesie pielęgnacji, ponieważ mogą występować odstępstwa spowodowane genetyką danego kota, dietą czy innymi czynnikami, o których mogą wypowiedzieć się profesjonalni hodowcy. Sam nie jestem ekspertem od wzorców kotów, jednakże moje doświadczenie w pielęgnacji kotów pozwala mi stwierdzić, że istnieje powiązanie koloru danej rasy z właściwościami włosa u konkretnego kota.

Ragdolle Mink

W przypadku tego konkretnego koloru ragdolle, zdarzają się bardziej i mniej bogate w podszerstek osobniki. Pomimo że kołtuny mogą się pojawiać, zazwyczaj są one mniejsze i tworzą się w dłuższych odstępach czasu, głównie ze względu na mniejszą ilość podszerstka. Może to wydawać się mało intuicyjne, że koty z mniejszą ilością podszerstka mogą mieć bardziej zbite kołtuny, jednakże jeśli zostaną pozostawione same sobie na dłuższy czas, same włosy, zbijając się w kołtuny ze względu na ich odmienną strukturę od miękkiego podszerstka, potrafią stworzyć kołtuny bardzo twarde i trudne do rozczesania. Występują także koty mink o podobnej strukturze włosa do jaśniejszych ragdoli o średniej długości włosa z bardziej obfitym podszerstkiem, mające także tendencję do kołtunienia się w przypadku braku systematycznego wyczesywania.

Ragdoll Mink czesanie
Wyczesany Ragdoll z podszerstka.

Ragdoll mid high white

Koty z klasy ciężkiej, które nie są pilnowane, mogą wyhodować dość solidne, zbite kołtuny, które mogą wymagać wycięcia. Gdy pozostawione same sobie lub gdy kołtuny są dość luźne, odchodzą one z łatwością podczas czesania. W tym przypadku powiedziałbym, że u jasnych ragdolli jest to związane z konkretnym „egzemplarzem” kota. Samo wyczesywanie podszerstka jest często dość trudne ze względu na jego średnią długość włosa i nie rzadko mocno osadzone podszerstek. Jeśli mówimy o przypadku bardziej osadzonym, może to się okazać jednocześnie zaletą, ponieważ w takim przypadku zazwyczaj kołtuny pojawiają się rzadziej.

Seal Mitted Blaze

Wyczesywanie Ragdolla
Ragdoll po wyczesywaniu podszerstka.

Na zdjęciu widzimy Ragdolla o imieniu Clyde o ubarwieniu seal mitted blaze. Te koty zazwyczaj mają przyjemny, mięciutki włos w dotyku, a ich sierść nie kołtuni się w takim stopniu jak u odmiany Mid High White. Clyde to egzemplarz, którego właściciele mogą wydłużyć wizyty u groomera nawet do 6-8 miesięcy, ponieważ nie ma tendencji do kołtunienia. Należy jednak pamiętać, że nie oznacza to, że nie będzie się on sypał w ogóle. Jednak z relacji właścicieli nie wynika, że byłby to problem bardzo utrudniający życie właścicielom. Clyde dzielnie znosi czesanie i zawsze wychodzi zadowolony z sesji pielęgnacyjnej.Na cztery ręce, czyli jak pracujemy z kotem na stole.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *