Wyczesywanie Ragdolla

18 marca, 2024
Wyczesywanie Ragdolla

Ragdolle czekoladowe: czesanie i pielęgnacja

Wyczesywanie i pielęgnacja Ragdolla

W tym artykule omówię różne kolory sierści tych kotów oraz wpływ rodzaju włosa na czesanie, powstawanie kołtunów i ilość wypadających włosów, opierając się na konkretnych przykładach z własnego doświadczenia z różnymi rodzajami włosów u Ragdolli. Każdy kolor może być bardziej lub mniej obfity w podszerstek, co istotnie wpływa na skłonność do kołtunienia się oraz wypadanie włosów w domu oraz na trudność pielęgnacji danego rodzaju włosa. Należy jednak zaznaczyć, że kolor sierści nie jest jedynym czynnikiem decydującym o cechach włosa i jego zachowaniu w procesie pielęgnacji, ponieważ mogą występować odstępstwa spowodowane genetyką danego kota, dietą czy innymi czynnikami, o których mogą wypowiedzieć się profesjonalni hodowcy. Sam nie jestem ekspertem od wzorców kotów, jednakże moje doświadczenie w pielęgnacji kotów pozwala mi stwierdzić, że istnieje powiązanie koloru danej rasy z właściwościami włosa u konkretnego kota.

Ragdolle Mink

W przypadku tego konkretnego koloru ragdolle, zdarzają się bardziej i mniej bogate w podszerstek osobniki. Pomimo że kołtuny mogą się pojawiać, zazwyczaj są one mniejsze i tworzą się w dłuższych odstępach czasu, głównie ze względu na mniejszą ilość podszerstka. Może to wydawać się mało intuicyjne, że koty z mniejszą ilością podszerstka mogą mieć bardziej zbite kołtuny, jednakże jeśli zostaną pozostawione same sobie na dłuższy czas, same włosy, zbijając się w kołtuny ze względu na ich odmienną strukturę od miękkiego podszerstka, potrafią stworzyć kołtuny bardzo twarde i trudne do rozczesania. Występują także koty mink o podobnej strukturze włosa do jaśniejszych ragdoli o średniej długości włosa z bardziej obfitym podszerstkiem, mające także tendencję do kołtunienia się w przypadku braku systematycznego wyczesywania.

Ragdoll Mink czesanie
Wyczesany Ragdoll z podszerstka.

Ragdoll mid high white

Koty z klasy ciężkiej, które nie są pilnowane, mogą wyhodować dość solidne, zbite kołtuny, które mogą wymagać wycięcia. Gdy pozostawione same sobie lub gdy kołtuny są dość luźne, odchodzą one z łatwością podczas czesania. W tym przypadku powiedziałbym, że u jasnych ragdolli jest to związane z konkretnym „egzemplarzem” kota. Samo wyczesywanie podszerstka jest często dość trudne ze względu na jego średnią długość włosa i nie rzadko mocno osadzone podszerstek. Jeśli mówimy o przypadku bardziej osadzonym, może to się okazać jednocześnie zaletą, ponieważ w takim przypadku zazwyczaj kołtuny pojawiają się rzadziej.

Seal Mitted Blaze

Wyczesywanie Ragdolla
Ragdoll po wyczesywaniu podszerstka.

Na zdjęciu widzimy Ragdolla o imieniu Clyde o ubarwieniu seal mitted blaze. Te koty zazwyczaj mają przyjemny, mięciutki włos w dotyku, a ich sierść nie kołtuni się w takim stopniu jak u odmiany Mid High White. Clyde to egzemplarz, którego właściciele mogą wydłużyć wizyty u groomera nawet do 6-8 miesięcy, ponieważ nie ma tendencji do kołtunienia. Należy jednak pamiętać, że nie oznacza to, że nie będzie się on sypał w ogóle. Jednak z relacji właścicieli nie wynika, że byłby to problem bardzo utrudniający życie właścicielom. Clyde dzielnie znosi czesanie i zawsze wychodzi zadowolony z sesji pielęgnacyjnej.Na cztery ręce, czyli jak pracujemy z kotem na stole.

Na zdjęciu widzimy typ sierści u Ragdolla – miękką i długą. U kotów z takim rodzajem włosa może się zdarzyć, że jeśli powstanie kołtun, to podczas wyczesywania zostanie odsłonięta skóra, a przy dłuższym zaniedbaniu mogą pojawić się odparzenia. Sam włos tego typu jest stosunkowo łatwy do wyczesania, nawet przy umiarkowanych kołtunach, jeśli już się utworzą. Często taka długa sierść jest wyjątkowo „lepiąca”, więc prędzej czy później właściciele znajdą ją w porannej kawie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *