Kiedy strzyc a kiedy trzymować psa

18 lutego, 2020

Nowi posiadacze psów, które mają włos „przeznaczony” do trymowania, zastanawiają się czy podjąć się strzyżenia psa czy trymowania .Jest to jedno z pierwszych pytań klienta podczas konsultacji przed wizytą . Zazwyczaj psy szorstkowłose to psy myśliwskie, płochacze które wykorzystywane są do pracy w terenie. Szorstki włos tworzy izolację w zależności od pory roku jak i ochronę w trudnych warunkach jako ochrona mechaniczna. Ma on również walory  estetyczne, dobrze wytrymowany pies będzie wyglądał bardziej naturalnie niż  w przypadku strzyżenia włosa maszynką.
Sam temat nie jest jednowymiarowy jak niektórzy go przedstawiają.

Fakty i mity na temat cięcia psa do trymowania.

Mit
Strzyżenie psa szorstkowłosego wpływa na jego zdrowie, samopoczucie. Nie jest mi znany taki przypadek psa i jego właściciel który by się na taką dolegliwość uskarżał po przejściu z trymowania na strzyżenie.

I tak i nie
Jeżeli pies szorstkowłosy będzie strzyżony, bęzie linieć.
Zazwyczaj po przejściu trymowania na strzyżenie włos staje się bardziej osadzony i nie wypada, oczywiście zdarzają się prypadki gdzie istnieje ryzyko że będzie włos linieć .

Fakt
Pies trymowany nie linieje. I tak i nie. Nie linieje kiedy jest systematycznie i odpowiednio trymowany. Natomiast włos może wypadać  kiedy jest przerośnięty i jest nie systematycznie trymowany co prowadzi do wypadania już słabego włosa.

Fakt
Zabieg trymowania nie jest bolesny.
Ten temat wymaga więcej wyjaśnienia bo pratycznie wdzędzie jest napisane, że właśnie tak jest, jakby sam zabieg to miód na grzankę. Wcale tak nie jest. To czy trymowanie nie jest bolesne zalęży od pewnych czynnikow:

-Na ile wierzchnia warstwa włosa jest martwa i słaba, czyli ile czasu mineło od ostatniego trymowania. Przykład: Jeśli ktoś by chciał trymować psa co 3 tygodnie byłoby to bardzo bolesne dla psa bo włos odrastający jest mocniej osadzony niż włos który ma 2-3 miesiące.

-Wrażliwość samego psa na trymowanie.  To na ile pies jest wrażliwy zależy od jego uwarunkowań genetycznych jak i psychicznych. Podam dwa przykłady które zapadły mi bardzo w pamięć.

Właścicielka dwóch sznaucerów miniaturek zmieniła fryzjera po długim czasie i trafiła do nas. Pani opisywała całą sytuację jakoby psy się bały chodzić do poprzedniego fryzjera podejrzewając, że coś złego się działo. Jak się później okazało już w trakcie pracy włos na psach wychodził pięknie i łatwo, tyle że za każdym pociągnięciem narzędzia trymerskiego psy były na tyle wrażliwe, że każdy ruch sprawiał im ból, a podrażnienia i zaczerwienienia były znaczne po całym zabiegu w postaci dużych czerwonych placków. Rozmowa z właścicielką i poinformowanie jej o tym nie przyniosło żadnego efektu. Pani upierała się mimo wszystko wiedząc o tym, że dla psów było to bolesne i wywoływało dość znaczne duże zaczerwienienia, większe niż zazwyczaj bywają.

West o imieniu Yogi. Przesympatyczny piesek który od 5 miesiąca miał być trymowany. Stety lub niestety Yogi którego nazywamy „kudłatym” miał tak mocno osadzony włos i miał go na tyle dużo, że trymowanie sprawiało mu ból, najlepsza technika trymowania w takim przypadku nie ma najmniejszego znaczenia jak to określają niektórzy fachowcy. Właścicielowi stanowczo w tym przypadku ja sam odradziłem zabiegu trymowania. Upieranie się przy swoim  i kurczowe trzymanie się pewnego rodzaju zabiegu, tylko dlatego że zostało to gdzieś usłyszane lub przeczytane kosztem samopoczucia psa, jest nie do przyjęcia. Sprawia to ból nie tylko psu w takim przypadku ale i duże trudności dla samego fryzjera jeśli pies się opiera przy tym zabiegu bo sprawia mu to ból.

Mit
Psy szorstkowłose nie kołtunią się. Jeśli pies jest kąpany dość często i nie czesany przed i po kąpieli , można doprowadzić do poważnych kołtunów u psów szorstkowłosych.

Fakt
Włos szorstkowłosy jest odporniejszy na niesprzyjające warunki atmosferyczne jak deszcz, śnieg. Jest to jego bardzo duża zaleta.

Fakt
Pies który wcześniej był trymowany a z pewnych przyczyn musi być strzyżony  traci pigment i kolor staje się mniej intensywny, czasami wyblakły, bardzo dobrze widać to u sznaucerów. Nie można tego powiedzieć o Westach gdzie różnicy w samym kolorze nie widać, jednak jest zauważalna w strukturze włosa po trumowaniu.

Mit
Szczotkowanie psa powinno odbywać się na mokro. Szorstkowłosy pies lub nie, zawsze powinien być rozczesywany na sucho. Ewentualne środki dające poślizg mogą pomóc, chociaż przy bardzo dużych kołtunach nie pomogą one w najmniejszym stopniu. Najcięższe do rozczesania kołtuny tworzą się zazwyczaj wtedy ,gdy pies jest kąpany bez uprzedniego czesania. Taki włos który już wychodował kołtuny nabiera wody i zbija(filcuje) się jeszcze bardziej.

Fakt
Po strzyżeniu nie można powrócić do trymowania. Jeżeli pies już był jakiś czas trymowany i został raz ostrzyżony, można sytuację odratować i wrócić do trymowania. Jednak każde kolejne cięcie powoduje nieodwracalne skutki zmiany struktury włosa i utrate pigmentu oraz inne skutki z tym związane. Spotkałem się z przypadkiem, kiedy pies wyszedł już z hodowli ostrzyżony a jego włos który jeszcze nie zdążył odpowiednio się uformować i wzmocnić przez trymowanie już został zniszczony.

Fakt
Podrażnienia po trymowaniu mogą występować w mniejszym lub większym stopniu w zależności od tego jak bardzo jest osadzony dojrzały włos i jak wrażliwą skórę ma pies. Mogą pojawiać się zaczerwienienia jak i małe strupki. Jest ryzyko, chociaż bardzo rzadkie, zapalenia skóry.

Comments are closed here.