Strzyżenie kota a narkoza.

19 maja, 2024

Wyczesywanie i strzyżenie starszego kota, który był pod narkozą.

To, przed czym zawsze przestrzegam właścicieli kotów, to strzyżenie kota pod narkozą. Konsekwencje takich zabiegów mogą przełożyć się na zdrowie kota i być nieodwracalne.

Czasami właściciele kotów trafiają do weterynarza „fryzjera”, który strzyże koty. Problem w tym, że weterynarz jest od leczenia. O ile w przypadku, kiedy kot naprawdę jest agresywny i nie ma możliwości wykonania zabiegu czesania lub strzyżenia bez sensacji, rzeczywiście potrzebny jest lekarz weterynarii, o tyle często okazuje się, że kot był strzyżony od młodego wieku pod narkozą,mimo iż nie wykazywał agresji.

Częste przypadki to:

Przyczyny, dlaczego kot jest usypiany u weterynarza, są dwie. Albo kot jest rzeczywiście agresywny tak, że żaden fryzjer temu nie podoła i wtedy to jest zrozumiałe. Druga przyczyna to po prostu wygoda weterynarza, który woli podać zastrzyk. Z takimi przypadkami mieliśmy do czynienia.

Spotkaliśmy się z przypadkami, kiedy to po 10-12 latach strzyżenia pod narkozą kot przychodził do nas na wyczesywanie i strzyżenie i był zupełnie normalny w zachowaniu. Na pytanie, dlaczego kot był usypiany do zabiegu, właściciel nie znał odpowiedzi. Weterynarz tak robił i już. W zupełnej nieświadomości właściciel kota, za pomocą weterynarza, tworzy w ten sposób sytuację, kiedy pielęgnacja w podeszłym wieku może być niemożliwa.

Strzyżenie kota, czy jest to konieczne i kiedy.

Gorzej jest w sytuacji, gdy kota można by było przyzwyczaić do wyczesywania, ale z tego powodu, że był usypiany, zupełnie nie jest przyzwyczajony do dotyku szczotki bądź grzebienia. W wieku, kiedy sedacja jest już niemożliwa ze względu na zdrowie, właściciel ma poważny problem, bo jest w takiej sytuacji bez wyjścia.

O ile właściciel nie wypróbował profesjonalnego wyczesywania, powinien unikać strzyżenia u weterynarza, kiedy ten proponuje narkozę zupełnie niepotrzebnie, ponieważ jest to dla niego proste rozwiązanie. Tym bardziej, kiedy nie są wykonywane podstawowe badania przed takimi zabiegami, ponieważ tak to się czasem odbywa, według relacji klientów.

Proszę pamiętać, że weterynarz w pierwszej kolejności jest od leczenia zwierząt, a nie od strzyżenia czy wyczesywania, ponieważ zazwyczaj kończy się to większymi problemami dla kota i jego właściciela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *