Czym czesać psa w domu ?

21 listopada, 2015

W codziennej pielęgnacji Naszych zwierzaków ważne jest czesanie i tu będzie odpowiednie do tego pytanie – jakie przyrządy do tego wybrać? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli psów, dlatego dowiecie się Państwo w tym miejscu jak  odpowiednio dobrać podstawowe narzędzia, aby czesanie psiaka było bardziej przyjazne w szczególności dla niego samego.  Dobrze dobrane narzędzia do czesania mogą nam nie tylko ułatwić samo czesanie, ale raz kupione będą nam służyć przez długie lata. Trzeba także rozróżnić pojęcia czesania, min. rozczesywania a wyczesywania, ponieważ różnica jest dość zasadnicza. O czesaniu możemy powiedzieć wtedy, kiedy robimy to systematycznie dbając o szatę naszego pupila i nie dopuszczając do kołtunienia czy mocnego splątania sierści bądź włosa. Natomiast o rozczesywaniu możemy powiedzieć wtedy, kiedy już na naszym pupilu włos jest mocno splątany czy też zaczynają się hodować kołtuny. Dzieje się tak, gdy nie był on np. czesany przed kąpielą lub akurat była zła pogoda – wtedy włos nabiera wody i zaczyna się mocno plątać. Wyczesywanie to czynność kiedy chcemy się zazwyczaj pozbyć podszerstka, kiedy pies linieje a miękki puch możemy znaleźć w całym domu, czego żaden właściciel raczej nie chce.

Najważniejsze narzędzia to przede wszystkim dobór odpowiednich grzebieni i ewentualnie szczotki igiełkowej.

Szczotka igiełkowa – bardzo przydatna i sprawdza się do wstępnego rozczesania kiedy włos jest splątany czy skołtuniony uważając przy tym, aby zbytnio nie podrażnić skóry psa.

Grzebienie – na rynku są dostępne w różnych rozmiarach oraz z różnych materiałów. Osobiście polecam te metalowe, mogą być one trochę droższe ,ale możemy być pewni, że taki grzebień starczy nam na kilka a nawet kilkanaście lat czesania naszego psiaka i nie pożałujemy zakupu droższego grzebienia.

  1. Grzebień do ras dużych jak czarny terrier rosyjski czy nowofundland.
    IMG_0843_gotowe
  2. Grzebień, którym możemy sobie poradzić z większymi kołtunami i zastosować go do gęstszego włosa lub większych psów po wstępnym rozczesaniu naszego psiaka szczotką igiełkową.
  3. Grzebień do ras mniejszych lub po prostu do rzadszego włosa z którym ten grzebień z pewnością sobie poradzi.
  4. Po rozczesaniu jeśli chcemy być bardzo dokładni możemy użyć gęstego grzebienia który zapewni nam dokładność w czesaniu.
  5. Zgrzebła, furminatory – przyrządy służące do wyczesywania podszerstka u psów długowłosych jak i krótkowłosych. Przyrządy te wymagają wiedzy technicznej w jaki sposób powinny zostać użyte aby nie zrobić psu krzywdy.

Powyżej przedstawiłem przykłady narzędzi do podstawowej pielęgnacji i czesania psa na co dzień w domu. Jeśli chodzi o proces pielęgnacji pod wystawę, jest to sprawa bardzo indywidualna, zależna od rasy oraz rodzaju szaty psa.

Comments are closed here.