Jaki szampon wybrać dla psa.

22 listopada, 2015

Pies także potrzebuje swoich kosmetyków, szamponów i odżywek , gdy chcemy aby włos był lśniący i piękny, a  przy okazji pięknie pachniał. Pytanie więc jaki szampon mamy wybrać dla naszego psa? Wchodząc do sklepu widzimy przeróżne szampony różnych marek, z odżywkami, dla różnego typu włosa i długości, dla różnych ras oraz dla szaty o różnych kolorach .Wszystko to jest  różnej rozpiętości cenowej, od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Oczywiście najlepszym wyborem będzie tutaj szampon profesjonalny,  który dokładnie doczyści zabrudzenia na naszym pupilu. Zapewne wiele osób w tym miejscu może pomyśleć, że jeśli profesjonalny to na pewno bardzo drogi, jednak  nie koniecznie różnica musi być wielka, a nawet czasem  taki szampon można trafić za mniejszą cenę a efekt PO  będzie rewelacyjny . Jeśli nawet  za zakup kosmetyku wyjdzie kilka lub kilkanaście złotych drożej  za butelkę  np. o pojemności 500ml szamponu profesjonalnego to i

_MG_0820tak nam się to opłaci. Powód jest prosty, szampony profesjonalne są wysoko-skoncentrowane w proporcjach 1:10,1:15,1:30 a nawet 1:40. Napiszę teraz coś o szamponach ze swojego punktu widzenia  oraz doświadczenia z różnymi kosmetykami jak i o tym na co osobiście zwracam uwagę przy doborze odpowiedniego szamponu dla swoich psów, ale także i dla klientów którzy odwiedzają mój salon z psiakiem.

Postanowiłem  bliżej przyjrzeć się co możemy znaleźć na półkach sklepowych lub w Internecie, oraz co wybrać dla siebie z pośród tak dużego wyboru jaki mamy na rynku.

Szampon dla Rasy….westie, york itd.

Często spotykanymi szamponami w sklepach jakie możemy zobaczyć to dla konkretnej rasy np. yorka, shih tzu czy jakiejś innej rasy. Osobiście nie kierowałbym się tym, że taki szampon jest dla danej rasy, z mojego doświadczenia wiem, że jest to bardziej marketing samego producenta i nie należy kierować się tym ,że coś jest dla Yorka ale już nie dla Westa , Charta czy psa wielorasowego. Nie ma konkretnych argumentów żeby tak było. Stwierdzenie , że taki a nie inny szampon jest dla yorka ponieważ zawiera olejki odżywiające i nabłyszczające włos, nie jest tutaj argumentem. Dlaczego nie jest argumentem? W wielu szamponach są substancje, które pomagają nabrać błysku  lub są w nich substancje odżywiające  psi włos :takie jak ( lanolina,olejek jojoba,czy olejek norkowy ). Szampon  po prostu stosuje się do nabłyszczenia i odżywienia włosa , ale są też oddzielne olejki i odżywki ,które pomogą nam uzyskać pożądany przez nas efekt .

Szampony z odżywkami 2 w 1

Przy takich szamponach często wrażenie jest większe od samej efektywności. To, że jest czegoś dużo albo 2 w 1 nie znaczy, że jest to dobre. Już sam dobrze dobrany szampon z olejkami , które nabłyszczają lub witaminami zdziała więcej, a dobierając do tego oddzielnie dobrą odżywkę bądź balsam, możemy mile zaskoczyć się efektem końcowym . Tak więc kierowanie się  zasadą im więcej w jednym tym lepiej, nie koniecznie jest słuszne.

 

Szampony dla konkretnego koloru lub do mocno zabrudzonych psów

Wskazane jest, aby przywiązać uwagę do tego dla jakiego koloru szaty chcemy dobrać szampon, ponieważ konkretne szampony zawierają substancje rozświetlające lub pogłębiające kolor ,a takie dają bardzo dobre efekty jeśli są dobrze dobrane. Warto o tym pamiętać przy zakupie. Kupując zazwyczaj profesjonalny szampon dobrej jakości będzie na nim prawdopodobnie napisane ,że jest to szampon  np. do ciemnej sierści lub jasnej, nie koniecznie tylko czarnej ale ciemnej ogólnie pojętej czy wręcz do konkretnego koloru. Nie należy rozumieć tutaj, że jeśli posiadamy psa czarnego z jasnymi miejscami na szacie nie możemy takiego psa wykąpać w  szamponie do psów czarnych. Nie zabarwi on  włosa psa na ciemny kolor w miejscu, gdzie jest on  jasny i analogicznie do szamponu dla psów białych.

 

Szampon dla wrażliwych psów i szampony lecznicze (kąpiele)

Zawsze w sytuacji ,kiedy zauważymy niepokojące zmiany skórne na psiaku, powinniśmy wstrzymać się od kąpieli na własną rękę i skonsultować się z naszym lekarzem weterynarii, który dobierze odpowiedni szampon leczniczy, adekwatny do zdiagnozowanego schorzenia. Zdarzają się przypadki , kiedy klient odwiedza salon aby ostrzyc pieska z życzeniem aby został wykąpany w szamponie przepisanym przez lekarza weterynarii. W takim przypadku fryzjer powinien się przystosować do zaleceń ,które zostały przekazane klientowi przez lekarza weterynarii. Dla psów które nie mają chorób skórnych,  ale które mają delikatną skórę, dobrze jest dobrać szampon o neutralnym Ph. Nie powinno się kąpać psa w ludzkich kosmetykach ze względu na różnice anatomiczne między psem i człowiekiem. Różnice między skórą człowieka a psa to inne Ph, inna flora bakteryjna ze względu na to iż pies jest narażony na środki zewnętrzne jak wszelkiego rodzaju insekty, które mogą atakować skórę psa. Tym samym skóra u psa spełnia bardzo ważną role ochronną przed czynnikami zewnętrznymi.

Jak często kąpać psa

Przede wszystkim musimy pamiętać, że na pierwszym miejscu w domowej pielęgnacji naszego pupila powinno być czesanie a potem kąpiel.  Trzeba o tym koniecznie pamiętać. Sama częstotliwość kąpieli to kwestia indywidualna i zdroworozsądkowa. Wiadomym jest, że wpływ na to jak często kąpać psa ma także jego tryb życia, warunki zamieszkania, czyli czy jest to pies, który żyje na wybiegu przed domem czy jest to typowy pies domowy. Tak jak w przypadku psów żyjących na wybiegu, naturalna ochrona przed złymi warunkami pogodowymi będzie jemu przydatna, tym samym rzadsze kąpiele będą wskazane, tak przy psach domowych możemy kąpiel wykonywać zdecydowanie częściej czyli wtedy kiedy wymaga tego szata psa. Kąpiel raz na 1,5 miesiąca lub miesiąc nie stanowi przeszkody dla psa domowego i nie powinno to wpłynąć na stan skóry w jakikolwiek sposób. Podsumowując jestem zdania, że kąpiemy psa wtedy kiedy istnieje taka potrzeba lub mocno się zabrudzi.

Kąpiel szczeniaka

W pierwszych miesiącach życia, gdy szczeniak jest jeszcze przy matce a system odpornościowy psa nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, powinniśmy czyścić zabrudzenia mokrą szmatką albo  tylko gąbką. Pierwsza kąpiel jest bardzo ważna z wielu powodów. Pierwszy to taki, aby nie zrazić psa do tego zabiegu pielęgnacji i nabrania złych nawyków podczas samej kąpieli.  Drugi powód jest taki, że dla mało wprawionej osoby problemem może okazać się kąpiel w taki sposób, aby nie zalać uszu  lub nosa płynem co jest bardzo ważne podczas kąpieli, dlatego dobrze jest powierzyć to specjaliście jeśli sam właściciel nie czuje się na siłach.

Suche szampony

Mało popularne wśród właścicieli suche szampony mogą być rozwiązaniem w sytuacji, kiedy po spacerach w niesprzyjających warunkach pies wymaga czyszczenia lub między wizytami u groomera . Taki szampon należy rozprowadzić na suchej rozczesanej  sierści najlepiej szczotką igiełkową. Umiejętnie użyty i dobrej firmy ładnie odświeży włos u naszego psa a także nada mu miły i przyjemny zapach. Nie powinniśmy wybierać jedynie takiej metody kąpieli a stosować to jakoś doraźne działanie, ponieważ  prędzej czy później pies powinien być wykąpany tradycyjną metodą, aby cały szampon suchy z zabrudzeniami został spłukany.

 

Odwiedzając nasz salon możecie zakupić profesjonalne szampony wysokoskoncetrowane w proprocjach 1:10 1:15 1:32 1:40. Pojemności dostępne w butelkach to 500 ml lub jeśli odwiedzą Państwo nasz salon z własnym pojemnikiem, odlejemy do niego tyle ile Państwo potrzebują.

Comments are closed here.